فرهنگ بت سازی در بین ایرانیان بسیار برجسته است. ولی به عقیده من موضوع بسیار فراتر از بت سازی شخصیت های داخلی میهنی است! این مشکلیست که به اشتباه در فرهنگ ایرانی رخنه کرده و فقط محدود به شخصیت های هیپ هاپ نمیشود و شخصیت های تاریخی و... را هم شامل می شود. اگر این شخصیت ها اکنون زبان داشتند شاید میگفتند: نه آنقدر بزرگم که میگویی و نه آنقدر پست که می اندیشی.
دلایل بت سازیٍ شخصیتی در هیپ هاپ پارسی :
یکی از دلایل بت سازی این است که هنرمند با طرفدارش ارتباط درستی نداشته باشد،یعنی اینکه رابطه یکطرفه ی هنرمند و طرفدار باعثٍ بت سازی شخصیت میشود که باز هم این موضوع دو معقوله دارد:
1.یکی از دلایلی که هنرمند با طرفدارانش ارتباط نزدیک و حتی نوشتاری ندارد،به دلیل به حاشیه نرفتن است.حاشیه ای که فقط و فقط در ایران به این گونه وجود دارد (کلمه حاشیه معدال انگلیسیی مستقیم ندارد).
2.از دلایل دیگر میتوان دسترسی نداشتن هنرمند به فضای مجازی است،که امروزه این قضیه خیلی کمرنگ هست چون در هر شرایطی وصل شدن به فضای مجازی امکان دارد (بویسله موبایل و تبلت و...).
3.  دلیل بعدی بدون شک به عمد و خواستن خودٍ هنرمند است که با طرفدارٍ خود رابطه ای نداشته باشد (جواب دادن کامنتها و نشان ندادن نوع زندگی) تا از خود برای طرفدارش یک بت بسازد.اگر دقت کرده باشید تا الان موفق ترین رپکن جهان (امینم) جواب خیلی از پیغامها و کامنتها را میدهد ولی متاسفانه انجام دادن این کار در هیپ هاپ ایران نوعی افت شخصیتی بوجود آورده است.
4. بوجود آوردن لقب برای هنرمند هم باعث بت سازی میشود.دو نوع لقب ،که گاهی اوغات خوده همان شخصیت به خودش لقب میدهد.مانند: پدر رپ فارسی! این بت سازی ها برای دکان درست کردن و چسباندن خود به بزرگان ایران و... در ادبیات بعضی از طرفداران میتوان اینها را رد یابی کرد: اعتبار رپ فارسی! یا رهبر رپ فارس! و نظایر آن...

تا همین الان ما رپکن هایی را میشناسیم که که متاسفانه هیچ عکسی از خود پخش نکرده اند ولی کارهای گنگ از آنها پخش می شود! این یعنی اینکه بدون وارد شدن در گود و بدون شناساندنٍ خود به دشمن،رجز خواندن! صد در صد این موضوع به هیپ هاپ پارسی لطمه میزند که یک شخص بدون رو کردن شخصیتش،از خود یک شخصیت دروغین وبقولی فیک بسازد.
متاسفانه یکی از صدمات شدید بر رپ پارسی را شنونده و طرفدارٍ چشم و گوش بسته وارد میکند.یعنی اینکه چونکه فلان رپکن در آهنگش میگوید که شبها بیدارم و مواد مخدر مصرف میکنم،طرفداره واقعی اش هم باید این کارها را انجام دهد!
طرفدارانی هستند که حتی با دانستنٍ ضعیف بودن بعضی از کارهای مورد هنرمنده علاقه اش،آن کار را قوی جلوه میدهد،که باز هم این حرکت باعث بت سازیٍ شخصیت میشود.
بعضی از رپکن ها با بالا رفتن فنٍ فیسبوک، به تدریج رابطه اش با طرفدارانش کمرنگ و کمرنگتر میشود.با توجه به این حرکت در میابیم که هنرمند مذکور به اصطلاح جنبه ی بزرگ شدن را ندارد و خود را جدا از مردم و در یک حباب شهرت تصور میکند.
دلیل مهم این مشکلات وضعیت کنونی هیپ هاپ پارسی است که یک فرد میتواند با خریدن لایک فیسبوک و پرداخت هزینه برای پخش اثر،یکی از به اصلاح قدرتمندترین رپکن پارسی به شمار بیاید!

نتیجه گیری:
در رابطه با از بین بردنٍ موضوع بت سازی شخصیتی میتوانیم بگوییم که هر شنونده و طرفدار برای اصلاح، میتواند از خودش شروع کند.یعنی اینکه چشم و گوش بسته از یک هنرمند پشتیبانی نکند و یا خیلی راحت شخصیت یک هنرمند را نکوبد.
خیلی ریز بینانه و بدون پشتیبانیٍ بی مورد،کارهای هنرمندان را نقد کنیم. این حرکت باعث میشود که هیپ هاپ پارسی شنونده ای حرفه ای به بار بیاورد که این باعث پیشرفت روز افزونش میشود.
همیشه باید دلٍ هر شنونده وهنرمند برای هیپ هاپ مرز و بومش بسوزد و این را بداند که یک حرکت اشتباه میتواند به موسیقی و هنر کشورش ضربه بزند.پس ما به ریشه ی خود (هیپ هاپ) تبر نمی زنیم و همه در کنار هم از هیپ هاپ پارسی حمایت و دفاع میکنیم.
نویسنده : یغما
بهار 92

Hits: 14224

Comments (8)

21
تا اینجا که رپ گوشیدم یه چی فهمیدم اونم این بود که
نصف بیشتر رپرا فقط حرفن و از واقعیت دورن و خودشون نیستن
smilies/wink.gif
OutlaW1 , July 17, 2013
...
باید شاشید تو رپی که طرف میگه پول گوشت ندارم بخرم بعد تی شرتای تنش 150 اینا مایشه
OutlaW1 , July 17, 2013
...
یغما تو همون رپره ئی ؟؟
دمت گرم داشی کارت درسته
بیست رپ جان خودت یه نگا بنداز ببین از کیا اسطوره ساختی
وارد سایت میشم فکر میکنم سایت اختصاصی حصین
برگ موزیک ماله شاهین انگار
رپ سان ماله عرفان و دارو دسته پایدار
کلا خوده شما سایت دارا هم دخیل هستین تو این کار
خداوکیلی فقط یه سایت دیدم که بت نساخته و کاره همرو پخش کرد
اونم War4rap بود
شاشیدم تو رپی که طرف دم از بدبختی میزنه میگه ما کف خوابیم
فرداش پا میشه میره خارج
OutlaW , July 17, 2013
انتقاد
همین شکا واسه چی از پویان مختاری حمایت میکنید ترس دارید ازش اونم بخاطر لایک فیسبوک اینارو هم بگید
انتقاد , May 01, 2013
...
keep on man, good work
Erfan93 , April 30, 2013
merc
merc khali khob bod bazam az in maghaleh ha benevisid Ali merc bazam
بت , April 29, 2013
...
مرسی یغما و بیست رپ
یغما هم مقاله و هم آهنگهات رو میگوشم پسر
خیلی پری توووو
yoonse , April 29, 2013
...
یغما جان دمت گرم...
بیست رپ دم توام گرم..
Seyyed REZA , April 28, 2013

Write comment

smaller | bigger

busy
DEFAULT_SETTINGS