ياس نام تنها خواننده مجاز رپی است که در کشورمان فعالیت مي‌کند او حالا بیش از پنج آهنگ مجوز دار از وزارت ارشاد دارد. یاسر بختیاری خواننده‌اي است که در دنیای بی در و پیکر موسیقی زیر زمینی برای خودش چارچوب‌هايي دارد و در آهنگ‌هایش خبری از حرف‌هاي زشت و خارج از عرف نیست و سعی دارد با آهنگ‌هایش دغدغه‌هاي اجتماعی را که در ذهن دارد فریاد بزند.

گفت‌وگو با یاسر چندان آسان نبود اما بالاخره او را در استودیوی شخصی‌اش ملاقات کردیم وساعتی را با هم به گفت‌وگو نشستیم. در صحبت‌هاي یاس یک نکته بیش از هر چیز دیگری توجهم را جلب کرد، وقتی در مورد فعالیت مجاز و برگزاری کنسرت صحبت مي‌کرد گفت: «کاش که بشه...».بخشی از این گفت‌وگو با کافه موسیقی را بخوانید.


خیلی‌ها دوست دارند اسم اصلی تو را بدانند، برای شروع خودت را برایمان معرفی کن.
یاسر بختیاری هستم و تقریبا سی سال سن دارم. بچه پایین هستم ولی زیاد خونه به دوشی کردیم از ناصر خسرو به اکباتان و شمشیری و... به هرحال از سال 80 موسیقی را به صورت جدی و حرفه‌اي آغاز کردم که در نهایت منجر شد به سبکی به نام رپ و الان هم بیش از ده سال است که با اسم هنری «یاس» به فعالیتم ادامه مي‌دهم.
چرا رپ؟
از دیدگاه بزرگترهای جامعه و از دید مسوولین این کلمه یک نماد تهاجم فرهنگی است، ما مي‌توانیم یک اسم دیگر روی آن بگذاریم، مثل کلام محور.... به هرحال من از سن 14 سالگی به موسیقی رپ علاقه پیدا کردم و انتخاب اولم برای موسیقی گوش دادن، رپ بود.
خب به هرحال رپ در ایران آینده مشخصی نداشت، چرا پاپ را انتخاب نکردی؟
من پاپ هم مي‌توانم بخوانم و صدایم برای پاپ خوانی هم بد نیست و حتی در چندتا از کارهایم قسمت پاپ را هم خودم خواندم اما ترجیح مي‌دهم رپ بخوانم.
تو پدرت را از دست داده بودی که وارد جریان موسیقی شدی، حداقل از لحاظ مالی رپ برای تو توجیه نداشت درست است؟
درسته، من هنوز هم از رپ درآمدی کسب نمي‌کنم، این سبکی که من انتخاب کردم یک چیزی است که حرف برای گفتن دارد ولی با حرفت موافقم انتخاب این سبک موسیقی برای من از لحاظ اقتصادی هیچ منطقی نداشت اما برای من یک نوع عشق محسوب مي‌شود و به آن علاقه دارم و همین عشق و علاقه باعث شد بخوانم و بنویسم.
پس الان از کجا پول در مي‌آوری؟
شعر... شعر مي‌گویم و به دیگران مي‌فروشم.
تا به حال کنسرت هم داشته‌ای؟
آره، من در خیلی از شهرهای آمریکا و به مناسبت سال جهانی مولانا کنسرت برگزار کردم، در لندن و دبی و قطر و... هم برنامه اجرا کرده‌ام. یک بار هم برنامه‌اي بود برای کشورهای اسلامی که من هم دعوت شدم و برنامه اجرا کردم.
دوست نداری یک روز در ایران کنسرت داشته باشی؟
یک بار در کاخ سعد آباد و یک بار در سالن اریکه ایرانیان کنسرت بود و من هم به‌عنوان ميهمان و شنونده موسیقی دعوت شده بودم، اشتیاق و محبت مردم نسبت به من آنقدر زیاد بود که آن شب هم یکی از بهترین شب‌هاي زندگی‌ام بود و هم یکی از بدترین شب‌هاي عمرم رقم خورد که مردم این‌قدر به کارم علاقه دارند، اما نمي‌توانم برنامه اجرا کنم. البته مي‌شود، کارش فقط یک امضا است که باید پای یک برگه بخورد.
امید داری که بشه؟
واقعا نمي‌دانم. کار نشد ندارد، شاید بشه، آره! فقط امیدوارم دیر نشود.
دیر یعنی چی؟
بالاخره الان من سی سالم است و نهایتا مي‌توانم پنج – شش سال دیگر ادامه دهم.
نظرت در مورد اینکه «زیرزمینی» خطاب مي‌شوی چیست؟
اصلا از این کلمه خوشم نمي‌آید. ما خیلی پیگیر مجوز شدیم، من خودم از اولین کسانی بودم که برای مجوز اقدام کردم و همان موقع وقتی در مطبوعات و رسانه‌ها در مورد خواننده‌هاي رپ صحبت مي‌کردند، عنوان می‌شد که بی‌شک یاس مجازترین رپر ایرانی است واگر یک روزی قرار باشد این سبک موسیقی مجوز بگیرد یاس اولین نفر خواهد بود. خودم هم به این موضوع معتقدم چون در موسیقی به اصطلاح زیرزمینی هم من برای خودم چارچوب دارم، یاس کسی بود که رپ را آورد میان خانواده‌ها و کارهایی ارائه کرد که پیر و جوان بتوانند آن را گوش کنند. کاری کردم که خانواده‌ها به بچه‌هایشان بگویند اگر می‌خواهی رپ هم گوشی کنی، آهنگ‌هاي یاس را گوش کن. موسیقی پاپ همه اش شده تکرار و هیچ حرف جدیدی نمي‌زند، یک چیزی که واقعا برای مردم حاوی پیام باشد و یک اتفاق و جرقه در ذهن مخاطب ایجاد کند و یک حرف بزند چه سبکی است؟ شک نکن که رپ این سبک است.
با این حال شنیدم که چند آهنگت مجوز هم گرفته بود و تو اولین رپ خوانی بودی که آهنگ‌هایش مجوز گرفت.
آره، یک آهنگ بود که در آلبوم مجید غفوری منتشر شد که قسمت رپ آهنگ را من خواندم که اسمش هم «یادت نره...» بود و اینکه یک رپ‌خوان توانست مجوز بگیرد کار بزرگی بود.
تو آدم سیاسی‌اي هستی؟
هرگز! ببین من دارم حرف دلم را میزنم و حرف دل من هیچ ربطی به سیاست ندارد. حرف‌هاي من حاوی پیام‌هاي اجتماعی است و این حرف‌هاي اجتماعی از نگاه من باید مجوز بگیرد، چون هم به نفع مردم است و هم به نفع دولت! من نمي‌خواهم آهنگ عاشقانه بخوانم وبعد بروم برایش مجوز بگیرم، من از این کارها خوشم نمي‌آید.
فکر مي‌کنم برجسته ترین همکاری تو با یک خواننده مجاز، آهنگی بود که با سیروان خواندی، خواننده مجازی هست که دوست داشته باشی باهاش کاری مشترک بخوانی؟
اگر بخواهم که این کار را کنم مي‌توانم این کار را انجام دهم، اما رپ را ترجیح مي‌دهم، شاید در آینده این کار را بکنم اما فعلا تمرکزم روی کار خودم است.
دغدغه‌هاي این روزهایت چیست؟
یک کانونی هست به نام کانون کوشا که از کودکان کار حمایت مي‌کند، من مدتی است که با این موسسه آشنا شده‌ام و خیلی دوست دارم در اولین فرصت یک آهنگ برای این بچه‌ها و در حمایت از آنها بخوانم. مسوولین این موسسه بدون هیچ چشم داشتی برای بچه‌هاي کار زحمت مي‌کشند و از این طریق به جامعه ما خدمت مي‌کنند که واقعا جای تقدیر و تشکر دارد، دغدغه این روزهای من این بچه‌ها هستند و امیدوارم بتوانم حرکت مفیدی برایشان انجام دهم.

 

Hits: 32140

Comments (21)

...
slm man yki eshge yasm harki har vhi mige galat mikone
yas man bozogtarin rapere
doset darm yasm
sayeh , July 13, 2013
...
Fghat HIchkassss
shahrokh khan , January 20, 2013
...
خاک تو سر اونایی که از یاس بد میگن.
چند تا هنرمند خوب داریم ببین میتونید گند بزنید به آبروشون.هرکی به جایی میرسه میخواهید برینید به اعتبارش
یاااااااااااااااااس
خدای رپ فارس
ASDFGHJK , November 04, 2012
...
Anti-Khaltour khodet mahi chand migiri biay too site tez bedi ? smilies/smiley.gif) martike melat daran be fana miran poole sandali ke yaas roosh neshaste hoghoghe 6mahe ye kargare bad miad dam az delsoozi mizane :-j joke gofti dawshi
BaazPors , October 23, 2012
...
Aqa
dust nadari gush nade
kasi majburet nakarde
shomaha berin bechasbin be ahangaie khaz bazi raperhaye shaskuletun
Mojtba , October 18, 2012
تذ ندید الکی
حسین و بهرامو هیچکس و شاهین نجفی که خوندن حکومت عوض شد؟؟؟تغییری حاصل شد؟؟؟اونا فقط به فکر خودشونن...فعلا که یاس تو همه ی نظر سنجی ها بیشترین رای رو آورده به عنوان بهترین رپر فارسی..در ضمن من خودم نیموش گوش می دم....کاری به هیچ خری ندارم..ولی شما که دم از روشنفکری می زنید برید ببینید روشنفکری چیه؟؟؟هرچیزی واسه خودش تعریف داره عزیزان..یاس دوست داره بره خایه مالی رهبر و بکنه...به شما چه..ناراحتید گوش ندید یا نظر می دید یه رفه قاضی نرید..والا می گن چرا ما ایرانیا هیچی نمی شیم..بسکم آدم نیستسم
ANTI-khaltoor , October 17, 2012
ajab
دوستای عزیز شما که اطلاع نداری یاس با چند نفر دیگه کار می کنه(مثل حامد فرد و محمد مارشال و وشاهپور و...همه کار موسیقی رپ می کنن....و قرشونو از این راه در میارن..برو تو سایت یاس..نوشته برای همکار با مشاره فیلان تماس بگیرید..یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟
ANTI-khaltoor , October 17, 2012
i want help Yas
من می خوام به یاس کمک کنم تا بتونه آهنگ های بهتری برای من و فرزندی که تو راه دارم بخونه گرچه که من یک شهروند افغانی هستم و الان هم تو افغانستان زنده گی میکنم اما اگه خداوند به من یک پسر هدیه کرد اسمش را یاس می زارم دوستت دارم یاس
Jamshid , October 16, 2012
damet garm
Saale 88 2nbale mojavez budan, khaaaaye maal
majidhatef , October 14, 2012
Ajab!
Yeki Nis beporse Dawshi To ke badbakhto faghiri hazineye Barnamehaii ke too USA va UK (BE gofteye khodet ) ejra kardio az koja avordi ? !!! studio zadi saati chand bood ? 200 Hezar T !!! lol ! Saal 88 koja boodi ? too khoone Yeghol Doghol bazi mikardi badesh mardom ....
BaazPors , October 14, 2012
heh
Ki dare rapo pishraft mide? In? Ke hamash ye model ahang balade bekhune?
Hichkaso bahram daran hamash kar mikonan chizaye jadid bedan birun, ahange anjam vazife , ahange tripe ma 2, ya masalan ahange khorshid khanume bahram ya jalebeye bahram, bad shoma migin age khaye dashtan mimundan? Vaseye pishraft chera naran ? Chera chanta chize jadido khub yad nagiran? Bad in biad ba khaye mali mojavez begire? Mojavez nis bahsesh oun shohrato pulo mikhad, Shashidam tu oun mojavezi ke qarare be enteqadi tarin sabk tu iran bedan malume chi mishe dge, pas farda yas ft. Haj saeed, yas ahangi baraye aqa khund
majidhatef , October 14, 2012
...
khob dadash age zuret miado ghodrate darkesho nadari zur nazan,chera fosh midi,boro hamun tohio bechasb khob!!!vallla!
Angle , October 13, 2012
...
خايه مال smilies/grin.gif
امام , October 13, 2012
...
oon bahramo sorusho hosein age khaye dashtan alan iran boodan nafahm...
emam , October 13, 2012
...
YAS bozorge Rape farse
kasi ke khaye dare tu iran monde
kasi ke dare pishraft mide in sabko ham tu dakhel ham tu kharej
pas ye marde bozorge ye ensane ghavi ke jolo in hame moshgelat kam nemiare

Pas YAS , Beshkaf boro jolo ...
ziaaa , October 13, 2012
...
vaghean na mishe tahsin kard va na.......
sarab , October 13, 2012
...
khili ha hashun mishe be yas mian inja cherto pert migan
ama yas khili bozorgtar az un chye ke bekhan dark konan
Tina . , October 13, 2012
...
جسارتا كير تو رپري كه از وزارت ارشاد دزد و مادر قحبه بتونه مجوز بگيره =))
تخم و خايه داره يه اهنگ مثل بهرام و هيچكس و حسين بخونه
اين بابا ديگه رفته قاطي باقاليا
امام , October 12, 2012
...
vaghan harfash ghashang bod ...
reyhanee , October 12, 2012
...
harfesh raste...
SaeiD , October 12, 2012
...
مَــــرده
SX , October 10, 2012

Write comment

smaller | bigger

busy
DEFAULT_SETTINGS